Svečana sjednica Gradskog vijeća: Makarska će opet biti biser Mediterana

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća u povodu Dana grada u nedjelju je u hotelu Park nazočio predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanici predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade RH Jure Brkan i Ante Šošić, počasni građanin Grada Makarske general Rahim Ademi, saborska zastupnica Marijana Puljak, rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, delegacije gradova prijatelja Đakova, Vukovara, Općine Stari Grad Sarajevo i Travnika, gradonačelnici i načelnici općina i gradova te mnogi drugi.

Hrabri ljudi

Na značaj datum koji Makarska već 28 godina obilježava kao Dan grada podsjetila je predsjednica Gradskog vijeća Gordana Muhtić.

- Te davne 1865. godine 24. listopada trebalo je puno hrabrosti i odlučnosti da se progovori hrvatskim jezikom. Smjelost i hrabrosti imali su Makarani i ljudi s Makarskog primorja i kad su ustali protiv fašističke okupacije. Ako naši ljudi išta znaju onda je to braniti svoje, znaju odabrati dobro, toliko su puta stali na stranu dobra i pravde u povijesti našeg grada. Antifašistički pokret imao je neprocjenjivu ulogu u hrvatskoj povijesti, a u Domovinskom ratu 156. brigada i naši branitelji časno su se izborili za samostalnost i neovisnost Republike Hrvatske. Hvala im na tome. Danas u ovim mirnim vremenima naši su izazovi potpuno drugačiji. Mnogi od njih su privremeni - proći će; moraju proći. Na ovom energičnom i bučnom prostoru, žive i ostat će živjeti dobri, pošteni, tolerantni  i ambiciozni ljudi. Uz sve probleme koje imamo, Makarska je i dalje ugodna i tolerantna sredina za život. Naš grad i dalje je prepun prirodnih ljepota koje možemo i moramo naučiti cijeniti. Nismo uvijek svjesni koliko nas je priroda podarila. Ali kad doista pogledamo naš grad okupan suncem, ispred nas more mirno koje se zrcali a Biokovo stoji visoko i ponosno, stoljećima čuvajući i štiteći nas, usudim se reći da imamo najljepši grad na svijetu. Dragi sugrađani, sretan nam Dan Grada, istaknula je predsjednica Gradskom vijeća.

 

Grad kvalitete a ne kvantitete

 

Gradonačelnik Zoran Paunović svoje je obraćanje započeo citatom pok. arhitekta Ante Rožića kojeg je Gradsko vijeće Makarske 1. listopada  ove godine proglasilo počasnim građaninom Grada Makarske: Zaljubio sam se u ovaj obalni pejzaž i u prostor sam ušao s velikim respektom i željom da ga što više sačuvamo''.

 

- Danas je za nas Makarane svečani dan i zato smatram da moram reći da Makarska ne izgleda ni približno onako kako je vjerujem arhitekt Rožić to zamišljao. Sam je u razgovoru s novinarima znao reći ,,došli su neki novi investitori, zanemareni su urbanistički planovi''. Na žalost, arhitekt Rožić bio je u pravu. Usvojili smo loše prostorne planove, krenulo se u krivom smjeru. Stihijski i masovni turizam nas godinama polagano uništava i to je nešto što se mora promijeniti. Ali, na žalost, ne vidimo to samo mi. Prije dva dana u Novom Vinodolskom u organizaciji hrvatskih medija dodjeljivane su nagrade za najbolji hrvatskih grad. Birao se grad u kojem se najbolje živi i grad koji je ostvario najveći napredak u kvaliteti života, a ocjenjivale su se različite kategorije. Na žalost, našeg grada nije bilo niti u širem izboru. I to moramo promijeniti. I mi smo to počeli mijenjati, pozvali smo struku, dali smo im priliku da naš grad zajedno napravimo boljim - sa više javnih prostora, zelenih površina, površina koje su u funkciji građana. Upravo zato inzistiram na dobro promišljenoj arhitekturi koja će služiti na ponos budućim generacijama, upravo onako kako je to radio arhitekt Rožić. Makarska mora postati grad kvalitete a ne kvantitete, grad znanja, grad kulture, grad prijatelj djece, grad koji pruža ruku potpore našim starijim sugrađanima. Promjene koje smo pokrenuli vode nas upravo u tom pravcu. One su u ovom trenutku nepopularne i bolne ali u isto vrijeme su nužne, a dugoročno će se pokazati boljima za naš grad. One od svih naših sugrađana zahtijevaju veliku količinu i strpljenja i razumijevanja ali sve je to s ciljem da naš grad opet postane biser Mediterana da naša Makarska opet postane grada kojim se svi ponosimo, kazao je Paunović.

 

U ime svih gradonačelnika i načelnika Dan grada Makarske Makaranima je čestitao gradonačelnik  Grada Ploča Mišo Krstičević poručivši gradonačelniku  Makarske da se ne boji bolnih rezova ukoliko ih budu pratili progresivni koraci te naglasio da građani sigurno očekuju veća ulaganja u predškolski odgoj, osnovno i srednje školstvo kao i veću brigu o socijalno ugroženima i starijima.

Izaslanik  predsjednika Vlade Republike Hrvatske zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić čestitao je Dan grada svim Makaranima te kao jedan od budućih projekata najavio energetsku obnovu zgrade srednje škole.

Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Jure Brkan zaželio je svojim sugrađanima sretan Dan grada te podsjetio na važnost uloge gradskih vijećnika 1865. naglasivši kako se glas naroda mora čuti i u Gradskom vijeću i u Hrvatskom saboru.

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović osvrnuo se u svom govoru na svoje prethodnike te gradonačelniku Makarske savjetovao da u promjene ide malim koracima.

 

Idite odlučnim ali malim koracima

- Naravno da ovo nije sjajno i naravno da postoje urbanistički uzornija mjesta od Makarske, ali može biti i puno gore. Pogledajte u Italiji i Španjolskoj kako izgleda pohlepa.  Ovo ovdje su male oscilacije, mali ožiljci. Velikim idejama i revolucionarnim zanosom nećete napraviti ništa. Idite korak po korak, popravljajte ono što je pogrešno, gradite ispravno i ne možete pogriješiti. Na pravom ste putu, ovo je mala relativno bogata sredina, resursi nisu ograničeni ali su izdašni i nema razloga da se ne živi odlično. Sad se živi dobro. I to nije zasluga nijedne političke stranke nego generacija vaših predaka. Uzimajte europske fondove, budite pohlepni, jer čak i kad uzmete sve to nije bog zna što. Odlučnim ali malim koracima naprijed da ne napravite štetu, a da se stvari opet mijenjaju, istaknuo je među ostalim predsjednik Milanović.

U drugom dijelu sjednice predsjednica Gradskog vijeća Gordana Muhtić posjetila je zašto je Gradsko vijeće 1. listopada ove godine donijelo odluku o proglašenju arhitekta i urbanista Ante Rožića počasnim građaninom Grada Makarske.

-Ante Rožić rođen je 20. svibnja 1934. godine u mjestu Begnište kraj Kavadaraca u Makedoniji, a odmah nakon stjecanja diplome  na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu 1959. godine počinje graditi svoje ime u projektnom birou “Suradnik” u Makarskoj. U desetljećima koja slijede svojim radovima diljem Makarskog primorja nametnuo se kao jedan od ključnih protagonista hrvatske arhitekture druge polovice 20. stoljeća.

Temeljeći projekte na osobnom poznavanju prirode, a po vlastitom priznanju poznavao je svako stablo i kamen, stvarao je radove koji su bili originalni, kreativni i duboko promišljeni. Takvim projektiranjem koje izvire iz neposrednog, osobnog kontakta s mjestima na kojima je radio Ante Rožić ostavio je dubok trag u kulturi i arhitekturi Makarske i Makarskog primorja.

U njegove najznačajnije radove ubrajaju se hotel Meteor u Makarskoj (s Vjerom Laznibat, 1973.), Pošta u Makarskoj (1977.), Institut „Planina i more'', Malakološki muzej u Makarskoj (1978.) i Dom zdravlja u Makarskoj (1978.), te šetalište – riva u Makarskoj (1983.) i restoran Riva u Makarskoj (1987.). S ponosom možemo reći da je taj niz zamijećenih turističkih objekata i javnih zgrada oblikovao vizuru Makarske sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, istaknula je među ostalim predsjednica Gradskog vijeća.

Povelju o proglašenju počasnog građanina i Plaketu Grada Makarske gradonačelnik Zoran Paunović i zamjenica gradonačelnika Antonia Radić Brkan uručili su obitelji pok. arhitekta supruzi Ini i sinu Igoru Rožiću.

-Iskreno se zahvaljujem Gradu Makarskoj na ovom velikom priznaju a svi oni koji su poznavali mog oca znaju koliko je volio Makarsku i koliko bi mu ovo priznanje značilo. Na nama koji ostajemo je promicati njegovu ostavštinu, naglasio je u kratkoj riječi zahvale Igor Rožić.

Na svečanoj sjednici učenici iz zadruge MAKE Osnovne škole oca Petra Perice te Osnovne škole Stjepana Ivičevića tradicionalno su uručili poklone gradonačelniku, a za glazbenu kulisu bila je zadužena klapa Fjoret. Nakon svečane sjednice na terasi hotela Park održan je koktel dobrodošlice za sve uzvanike.

U večernjim satima u dvorani Arte održan je koncert Big benda.

 

 

 

 

Zadnje vijestiImate pitanja?
Pošaljite nam upit!

Vaši podaci pohraniti će se na email serveru i koristit će se isključivo u svrhu komunikacije s Vama nastavno na poslani upit, te se neće dijeliti s trećim stranama bez Vaše izričite privole.