11°C weather icon

14. Dani predškolskog odgoja Mirisi djetinstva

10.11.2008.

12.11.08.

Dječji vrtić "Biokovsko zvonce" Makarska domaćin je 14.Dana predškolskog odgoja "Mirisi djetinjstva". Ovaj stručno- znanstveni skup , pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i uz suradnju s Agencijom za odgoj i obrazovanje, održava se ove godine od 13.-15.studenog u Makarskoj. Pokrovitelj skupa ,od prvog susreta 1994.godine, je Splitsko- dalmatinska županija koja ga i financijski podržava.
Prvotna namjera skupa bila je predstaviti i poticati razvoj institucionalnog predškolskog odgoja Splitsko- dalmatinske županije. Danas je to stručno- znanstveni skup koji višeznačno sagledava rani razvoj djece i predstavlja pozitivnu pedagošku praksu predškolskog odgoja.


Uoči skupa, danas 12. studenog 2008., u Gradskom muzeju Makarska s početkom u 17,00 sati otvorit će se izložba « I to smo mi». Radi se o izložbi dječjih radova djece iz 7 vrtića DV Biokovsko zvonce. Svaki vrtić predstavlja se jednom temom.

Dječji vrtić „Biokovsko zvonce“, Makarska
domaćin stručno- znanstvenog skupa

14. DANI PREDŠKOLSKOG ODGOJA
"MIRISI DJETINJSTVA"
" KONCEPCIJE, PRISTUPI i PROGRAMI PREDŠKOLSKOG ODGOJA i OBRAZOVANJA U RH „
pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta
i uz suradnju Agencije za odgoj i obrazovanje
Makarska, 13., 14. i 15. studeni 2008.
hotel "METEOR"



ČETVRTAK, 13.studenog

 


 

9 - 9. 30 OTVARANJE
9.30 - 10.15 domjenak

UVODNA IZLAGANJA /velika dvorana / Aspalato od 10.30
1. Marija Ivanković, prof, pročelnica Odjela za predškolski odgoj RH, MZOS
" KONCEPCIJE, PRISTUPI i PROGRAMI PREDŠKOLSKOG ODGOJA i OBRAZOVANJA U RH"

2. Tončica Kalilić, prof, viša savjetnica Agencija za odgoj i obrazovanje
"KRAĆI I SPECIJALIZIRANI PROGRAMI PREDŠKOLSKOG ODGOJA NA PODRUČJU DALMACIJE"

3. Ana Pezo, savjetnica pravobraniteljice za djecu, Ured pravobraniteljice za djecu
„NAJVIŠI STANDARDI U OSTVARIVANJU PRAVA DJECE“

4. dr.sc.Vedrana Spajić Vrkaš, prof , Filozofski fakultet Zagreb, Odsjek za pedagogiju
„ PEDAGOŠKI ZANEMAREN DIV: KULTURA ODGOJNO-OBRAZOVNE USTANOVE KAO ČIMBENIK I MJERILO NJENE UČINKOVITOSTI „
mala dvorana / Salona od 13 sati
 Marija Ivanković, prof, pročelnica Odjela za predškolski odgoj RH i Nansi Ivanišević, prof., Ured državne uprave u SDŽ, Odsjek za prosvjetu, kulturu , informiranje, šport i tehničku kulturu ( za ravnatelje i stručne suradnike predškolskih ustanova i predstavnike JLS ) : PEDAGOŠKI STANDARDI U PRIMJENI



UVODNA IZLAGANJA /velika dvorana / Aspalato od 16 sati

1. dr.sc Arijana Miljak, prof, Filozofski fakultet Zagreb, Odsjek za pedagogiju
„ODNOS KONCEPCIJE I PROGRAMA „

2. Sandra Pokos , Dječji vrtić „Srćeko“ Zagreb
„ŠTO JE TO MONTESSORI“

3. dr.sc Slavica Bašić, prof , Filozofski fakultet Zagreb, Odsjek za pedagogiju
„WALDORFSKI VRTIĆ – ANTROPOLOGIJSKO UTEMELJENJE I PEDAGOŠKA NAČELA“

4. dr.sc. Maja Ljubetić, Filozofski fakultet Split, Odsjek za pedagogiju
„OBRAZOVANJE ODGOJITELJA I POTREBE SUVREMENE PRAKSE- SUGLASJE ILI RASKORAK“

5. Igor Longo , psiholog ; Dječji vrtić „Cvit Mediterana“, Split : „TEORIJA IZBORA U PREDŠKOLSKOM ODGOJU I OBRAZOVANJU“

6. Jadranka Eda Tomljanović , Dječji vrtić Rijeka : „UNAPREĐENJE KVALITETE RADA ODGAJATELJA POMOĆU ISSA PEDAGOŠKIH STANDARDA“


RADIONICE , mala dvorana
 16 – 18 sati Ana Pezo , savjetnica pravobraniteljice za djecu: PREVENTIVNI PROGRAMI U ZAŠTITI PRAVA I INTERESA DJECE“

 19.00 sati Ana Kunac, prof., Gradski muzej Makarska : TRADICIJSKE IGRE U SKLOPU ISTRAŽIVANJA KULTURE ODRASTANJA (Igrajmo se zajedno)


PETAK , 14.studenog

8,00 posjet Svetište Vepric

IZLAGANJA PEDAGOŠKE PRAKSE od 9 sati

1. radna skupina , velika dvorana / Aspalato
1. 9 – 9.20
DJEČJI VRTIĆ BOTINEC „ Vrtić u zajednici"
2. 9.20 – 9.40
Dječji vrtić "MASLAČAK" , ZAPREŠIĆ :Program rada s potencijalno darovitom djecom
3. 9.40 – 10
ROSSANA BOSNIĆ, JASMINKA MARUŠIĆ, DAJANA DEGIULI- ČIZMIĆ, pedagoginja, Dječji vrtić „ RADOST“ ,SPLIT : ODGOJ ZA LJUDSKA PRAVA
4. 10.-10.20
DJEČJI VRTIĆ BJELOVAR : Program poticanja razvoja emocionalne inteligencije - Sreća je moj izbor
5. 10.20 – 10.40
MARINA SORIĆ, odgojitelj u vjeri, Dječji vrtić SUNCE, Zadar:
Otkrivanje tajne života
6. 10.40 – 11
JELENA OBAD,prof. engleskog jezika, Dječji vrtić SUNCE, Zadar :
Muzej sakralne umjetnosti u funkciji dječjeg stvaralaštva i razvijanja jezične kompetencije u kontekstu ranog učenja stranog jezika
7. 11 – 11.20
ŽANA PAVLOVIĆ, prof. psih. Dječji vrtić „Cvrčak“ Solin, NAJDA ČAJO, prof. psih., Dječji vrtić „MARJAN“ Split , MIRELA GRBIĆ, prof. def., NZJZ Splitsko-dalmatinske Županije Služba za prevenciju bolesti ovisnosti Split : " Samopoštovanje je najvažniji zadatak djetinjstva - odgojitelji mogu pomoći"

2. radna skupina , mala dvorana
1. 9.00 – 9.20
Dječji vrtić „VJEVERICA“, ZAGREB „Prvi sportski vrtić“
2. 9.20 – 9.40
Dječji vrtić "ŽIŽULA", ŠIBENIK "Integrirani sportski program"
3. 9.40 – 10
KATARINA TADIĆ, odgojitelj savjetnik, Dječji vrtić ISKRICA, ZAGREB: „Program univerzalnog sportskog vrtića – planiranje upravljanog procesa vježbanja“
4. 10.00 – 10.20
ADRIJANA VIŠNJIĆ- JEVTIĆ, Dječji centar Čakovec:“Utjecaj ritma na zdravlje predškolskog djeteta“
5. 10.20 – 10.40
Dječji vrtić «BUBAMARA», KNEGINEC : «Put pretvorbe našeg vrtića u „dječju kuću»
6. 10.40 – 11
Mr.sc. BRANIMIR MENDEŠ, Filozofski fakultet Split : „Utjecaj vršnjaka na igru djeteta predškolske dobi“
7. 11 -11.20
Dječji vrtić „POLETARAC“ , ZAGREB „Odgoj za vrijednosti u waldorfskoj pedagogiji“
 15.00 predstavljanje knjige „ Sport za svako dijete - Kako odabrati pravi sport, brinuti se o zdravlju i osigurati pozitivno iskustvo od samog početka „ Joško Sindik
 15.30 dječji igrokaz – „Bajka o cvijeću“, Dječji vrtić Calimero, Split.", voditeljica Marta Gruić

IZLAGANJA PEDAGOŠKE PRAKSE od 16 sati

1. 16 -16.20
LIGIJA KROLO, Dječji vrtić „Montesori dječja kuća“, Split : "Montessori vrtić u Splitu"
2. 16.20 -16.40
SNJEŽANKA JADRIJEVIĆ Waldorfska pedagogija Split
3. 16.40 – 17
ZDRAVKO TKALEC, Akademija „Petar Zrinski“, Zagreb „Dječji tjedan poduzetništva“
4. 17 – 17.20
MILIJANA KOVAČEVIĆ, dipl.psiholog, OŠ KMAN-KOCUNAR, Split, ZVJEZDANA ČAGALJ, odgojitelj savjetnik, Dječji vrtić RADOST, SPLIT: Gardnerova teorija višestrukih inteligencija

5. 17.20 – 17.40
ŽELJKA KOVAČEVIĆ ANDRIJANIĆ, Kostrena :
Poezija u predškolskom uzrastu
6. 17.40 - 18
MAJA HRELJAC I RENATA ŠIMAC, odgojiteljice :
Osuvremenjivanje odgojno-obrazovnog procesa: računala i engleski jezik – u skladu s tradicionalnim vrijednostima
7. 18 – 18.20
Dječji vrtić „CVRČAK“ ZAGREB
„Situacijsko učenje engleskog jezika“
8. 18.20-18.40
MAŠA BASARA, odgojiteljica-mentor, Dječji vrtić RIJEKA:
Refleksivna praksa kao suvremena koncepcija predškolskog odgoja
9. 18.40 – 19
INES BAREŠIĆ I RENATA STIPANOV, odgojiteljice, Dječji vrtić «RADOST»:
ZAJEDNO DO INKLUZIJE


 19.00 predstavljanje knjige Edita Slunjski "Dječji vrtić – zajednica koja uči"


RADIONICE od 15.30 do 17 /hotel

1. IGOR LONGO, prof, Dječji vrtić "Cvit Mediterana": Trebam li što mijenjati ?" (prema TI)
2. Dječji vrtić "Duga", "Bajka" i "Iskrica",Split : Izrada lampiona i igračaka u Waldorfskom vrtiću
3. JOŠKO SINDIK,psiholog : Postoji li recept za socijalno kompetentnog stručnjaka u dječjem vrtiću
4. JADRANKA EDA TOMLJANOVIĆ : Unapređenje kvalitete rada odgajatelja pomoću ISSA Pedagoških standarda
5. DRAGAN LISICA, Dječji vrtić "Cvit Mediterana", Split i TAMARA CICILIANI, DV «Bili cvitak», Sinj : Dijete zakašnjelog govorno-jezična razvoja- «lijeno dijete» ili dijete kojemu je potrebna rana stručna pomoć?

RADIONICE od 17.30- 19 /hotel
6. Žana Farac, Helena Ivković, Dječji vrtić „ Čarobni pianino ", Tajana Perković , Dječji vrtić „ Radost ", ; Maja Čulić-Miletić i Željana Vivodinac , Dječji vrtić „Smokvica ", Vlasta Perak, Split i Tamara Malić , defektolog Dječji vrtić „ Veseli kutak ", Stobreć : Teorija izbora u primjeni kod suradničkih odnosa
7. Dječji vrtić "Izvor", Zagreb "Dječji vrtić – zajednica koja uči putem kontinuiranog istraživanja i mijenjanja odgojno – obrazovne prakse
8. MIRELA SVIRAĆ, Dječji vrtić «LATICA», OSIJEK: «U zdravom tijelu zdrav duh» -sportski program
9. NINI DUKIĆ, DV Radost, Split : Likovnost u provedbi programa vjerskog odgoja
10. Dječji vrtić "CVIT MEDITERANA" Split : Rad s nadarenima
RADIONICE u vrtiću "Zvončica" , V.Nazora 1A ; od 15.30 i od 17.15
11. ANELA ŽIDIĆ, DV"BIOKOVSKO ZVONCE",MAKARSKA : Poticanje samostalnosti u svakodnevnom životu /Montessori program

 navečer - "Zaljubljena mišica", scenska igra odgajatelja DV“Biokovsko zvonce“
 svečana večera


SUBOTA, 15.studenog

 

1. od 9.00 – 10.30 sati IZLAGANJE
Inga Seme-Stojnović, viša savjetnica i Andreja Silić, AZOO Zagreb
"VERIFIKACIJA PROGRAMA PREDŠKOLSKOG ODGOJA I KRITERIJI VREDNOVANJA"


2. debatni klub / rasprava od 11 sati
• uvodničar Arjana Miljak , «RAZUMJEVANJE PONAŠANJA I AKTIVNOSTI DJECE KAO TEMELJ PRIMJERENOG ODGOJNOG DJELOVANJA ODGAJATELJA «
• uvodničar Maja Ljubetić „(SAMO)VREDNOVANJE“

od 12 sati
 PREDSTVALJANJE ZBORNIKA
 ZAKLJUČCI skupa

• dogovor za daljnji rad

Za sudjelovanje na skupu dobiva se potvrdnica AZOO
Prijave za sudjelovanje :
DV "Biokovsko zvonce", Makarska /tel. 021-690 444; 690 014
Uplata kotizacije na račun 2330003 1100071611 kod SOCIETE GENERALE – SPLITSKA BANKA
(do 1.studenog 400,oo kuna; od 1.studenog 500,oo kuna)
REZERVACIJA SMJEŠTAJA : hotel "Meteor" fax :021 678 117 ili E-poštom : hm-marketing@hoteli-makarska.t-com.hr ( uz predbilježbu s naznaka sudjelovanja na skupu-30% popusta )








makarska logo